Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Paralelne tory. O polityce zagranicznej Wołodymyra Zełenskiego
2019-07-25
Wojciech Wojtasiewicz, Alona Hetmańczuk

Z Aloną Hetmańczuk, szefową kijowskiego Centrum „Nowa Europa”, rozmawia Wojciech Wojtasiewicz

 

 

 

WOJCIECH WOJTASIEWICZ: Jakie są priorytety polityki zagranicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego?

ALONA HETMAŃCZUK: Aktualnie trwa praca nad jej założeniami. W związku z tym priorytety nie są jeszcze znane. Na podstawie dotychczasowych przesłanek można sądzić, że jeśli za czasów Petro Poroszenki polityka zagraniczna oparta była na relacjach z mocarstwami globalnymi, tak za Wołodymyra Zełenskiego będzie oparta na stosunkach z nimi oraz z sąsiadami. Najpewniej celem pozostanie integracja europejska i euroatlantycka Ukrainy, ale będzie miała bardziej realistyczny i pragmatyczny charakter. To znaczy bez domagania się członkostwa w Unii Europejskiej oraz Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO, tak jak to miało miejsce za Petro Poroszenki. Trzeba także podkreślić, że dla Zełenskiego polityka zagraniczna nie będzie aż takim oczkiem w głowie jak była dla jego poprzednika. Raczej będzie narzędziem dla realizacji polityki wewnętrznej.

 

Jaki konkretny plan działania opracował prezydent, jeśli chodzi o zakończenie wojny na Donbasie i odzyskanie kontroli nad Krymem?

Jak na razie nie został on ogłoszony. Ale można zwrócić uwagę na kilka paralelnych torów. Pierwszy to taki, w którym Ukraina może działać sama, bez aprobaty Rosji. Drugi i trzeci to takie, w których bez zgody Władimira Putina nie można liczyć na żaden postęp. Mianowicie w pierwszym przypadku chodzi o kwestie humanitarne i polepszenie warunków życia mieszkańców okupowanych terytoriów (uproszczenie systemu wypłaty emerytur, budowa mostu w Ługańsku, poprawa infrastruktury) oraz utworzenie kanałów komunikacyjnych z mieszkańcami tych terytoriów, zdominowanych dzisiaj przez rosyjską propagandę. W drugim przypadku mowa jest zaś o wypełnieniu postanowień porozumień mińskich w zamian za zawarcie rozejmu i rozpoczęcie wycofywania wojsk. Czwartym, oddzielnym i zarazem niezmiernie ważnym torem wydaje się być powrót ukraińskich marynarzy i szersza dwustronna wymiana jeńców wojennych i żołnierzy.

 

Kto w administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest odpowiedzialny za politykę zagraniczną? Kto może zostać nowym ministrem spraw zagranicznych w rządzie Sługi Ludu?

Za politykę zagraniczną odpowiedzialny jest Wadym Prystajko, były ambasador przy NATO oraz były wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. Jest niezwykle profesjonalnym dyplomatą, oddanym sprawie europejskiego kursu państwa. Prezydent przedstawił jego kandydaturę na stanowisko ministra spraw zagranicznych Ukrainy.

 

Czy wraz z utworzeniem nowego rządu w Kijowie istnieje szansa na poprawę stosunków polsko-ukraińskich?

Istnieje taka szansa. Wola polityczna u nowego kierownictwa państwa jest znacznie większa niż była u poprzedniego. Jednak wiele zależy także od polskiej strony. Wszystkie zagraniczne kroki nowego prezydenta bardzo uważnie monitorują i komentują jego polityczni oponenci, dlatego wszelkie ustalenia pomiędzy Ukrainą a Polską powinny mieć charakter win-win.

 

Fot. Sajmon (domena publiczna) commons.wikimedia.org


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu