Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie

Sonia Knapczyk
20.02.2019 08:02

19 lutego 2019 roku „Nowa Europa Wschodnia" zorganizowała debatę „Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie” z udziałem: prof. dr hab. Grzegorza Motyki (ISP PAN), dr Macieja Korkucia (IPN) oraz dr Marcina Jarząbka (IH UJ). Spotkanie moderował redaktor naczelny NEWu Andrzej Brzeziecki.

 

 

Dyskusja dotyczyła chłopskiego charakteru antykomunistycznego podziemia niepodległościowego:

 

Grzegorz Motyka: To, co było dla mnie najciekawsze przy pracy nad tą książką, to chłopski wycinek ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Jak sobie to uświadomimy, w innym świetle stawia to inne prace i możemy zobaczyć jak od tej chłopskości wielu autorów, nawet nieświadomie, ucieka.

 

Michał Korkuć: Nie ma już czegoś takiego jak funkcjonujący obecnie mit szlacheckiego podziemia. Za czasów komunizmu, władzy, która miała być robotniczo-chłopska, taki mit był potrzebny i kreowano go na siłę. [Armia Krajowa] miała być wojskiem pańskim, reakcyjnym, obszarniczym, burżuazyjnym i tak ją przedstawiano, pomijając fakty. My, zajmując się historią, wiemy doskonale, że Armia Krajowa by nie istniała, gdyby nie było w niej chłopów. Nie byłoby takiego zasięgu, gdyby nie akcja scalenia z Batalionami Chłopskimi.

 

 

Poruszone zostały również kwestie miejsca „Żołnierzy Niezłomnych” w pamięci historycznej:

 

Marcin Jarząbek: Ta książka jest i o historii, i o pamięci. Spróbuję te dwa poziomu rozdzielić, bo one odnoszą się do różnych rzeczy. Najpierw opowiadamy o tym jak było albo jak nie było, a potem zastanawiamy się, co dzisiaj z tym robimy.

 

Dalej dr Jarząbek mówił: Naszym, historyków celem jest opowiedzenie złożonej, niełatwej prawdy. Celem polityki historycznej nie jest prawda, a osiąganie politycznych celów. Pewne wątki z przeszłości, pewne doświadczenia są wybierane dosyć utylitarnie i kiedy przestają być użyteczne są odrzucane, odsuwane na dalszy plan.

 

Grzegorz Motyka: Dwie narracje, lewicowa i prawicowa, absolutnie się zabatonowały. Bardzo łatwo można zauważyć, że w jednych czasopismach i wydawnictwach wezmą wszystko, co pokazuje bohaterstwo [„Żołnierzy Niezłomnych”], a w innych – każdy tekst, który pokazuje ich zbrodniczość. Ta książka jest próbą znalezienia pewnego środka.

Najnowsze

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu